Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w Oleśnie

49 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie odbyło czterotygodniowe staże zagraniczne w projekcie “Nowe otwarcie: międzynarodowe staże dla zawodowców” w ramach programu “Erazmus+”.

Staże rozpoczęły się 18 marca zakończyły 12 kwietnia. Uczniowie przebywali w różnych częściach Europy.  9 maja uczniowie zebrali się na Sali gimnastycznej gdzie dyrektor mgr Horst Chwałek i p. Joachim Rataj wręczyli uczniom certyfikaty.

Siedmiu uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych odbyło staż w restauracjach i hotelach w Saragossie w Hiszpanii. Pracowali w małych i dużych restauracjach przygotowując różne potrawy. Dzięki pobytowi poznali kuchnię śródziemnomorską, między innymi kalmary i krewetki. Przedstawili również tamtejszym kucharzom polską kuchnię, przygotowali na przykład  kluski śląskie i rolady.

Ośmiu techników elektryków i dwóch techników budownictwa wyjechało do Mariboru w Słowenii, by zdobywać umiejętności w swoich zawodach. Budowlańcy pracowali w firmach zajmujących się gównie pracami remontowymi z zakresu robót wykończeniowych.

Elektrycy pracowali w firmie, która produkowała transformatory i w firmie produkującej autobusy elektryczne.  Uczniowie zajmowali się pracami związanymi ze składaniem nowych podzespołów elektrycznych ale także naprawą uszkodzonego sprzętu elektrycznego.

Dziesięciu techników informatyków wyjechało do Irlandii Południowej do Tralee, gdzie zdobywali wiedzę w firmach informatycznych. Były to na przykład firma zajmująca sie pomocą dla osób z autyzmem, urząd pracy, firma grafiki komputerowej itp. Uczniowie między innymi zajmowali się tworzeniem gogli VR, dystrybucją produktów do aptek na całą Irlandię, tworzeniem stron internetowych czy baz danych.

Dwunastu techników budownictwa wyjechało do Rawenny we Włoszech, gdzie pracowali na włoskich budowach oraz przy renowacji zabytków. Chłopcy pracowali w kilku firmach budowlanych zajmujących się robotami instalacyjnymi, murarsko-żelbetowymi i wykończeniowymi. Dziewczyny znalazły zatrudnienie w firmie zajmującej się remontem i produkcja witraży, elementów dekoracyjnych z kamienia i metaloplastyka głownie przy renowacji zabytków. Uczennice trafiły na realizację zamówienia 6000 ozdobnych medali na jubileuszowy maraton Rawenny.

Dziesięć uczennic technikum handlowego wyjechało do Irlandii, gdzie poszerzały umiejętności w firmach handlowych. Nasze stażystki pracowały w firmie farmaceutycznej, która sprzedaje produkty za pośrednictwem witryn handlu internetowego, takich jak Amazon. Przygotowywały produkty do wysyłki. Część dziewczyny były przyjęte do sklepów charytatywnych, gdzie sprzedawane były używane towary na rzecz chorych dzieci.

Oprócz pracy, uczniowie oczywiście mieli czas wolny, który poświęcali głównie na zwiedzanie. Każda grupa miała zorganizowane dwie wycieczki  ale także sporo czasu na samodzielne poznanie miejsc zakwaterowania. Wyjazd był również świetną możliwością podszkolenia języków obcych, poznania nowych kultur i ludzi. Chociaż w Irlandii informatycy spotkali ta wielu Polaków i można było porozmawiać w ojczystym języku.

 

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.