Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w Oleśnie

Twórczość Lompy jest wyrazem jego walki o prawa społeczne i narodowe ludu śląskiego, to właśnie on swoją charyzmą i zaangażowaniem zapoczątkował odradzanie się piśmiennictwa polskiego na Śląsku.  Lompa jako człowiek i twórca daje przykład kolejnym pokoleniom młodych ludzi jak ważne  są wartości związane z umiłowaniem ziemi ojczystej, jak ważna jest tradycja i  kultura   regionu, który jest naszą „małą ojczyzną”. Nie przypadkowo więc w 1965 roku nadano naszej szkole właśnie jego imię. A już w 1966 Cech Rzemiosł Różnych, współpracujący na co dzień ze szkołą zdecydował się ufundować szkole pomnik jej patrona.  Autorem projektu jest najprawdopodobniej miejscowy artysta- rzeźbiarz Adama Chyrka. Na marmurowej, pionowej kolumnie stoi popiersie patrona szkoły. Do jego wykonania posłużył wizerunek Lompy powtarzający się w literaturze przełomu XIX i XX wieku.

Z kolei w 1989 roku lokalny rzeźbiarz oleski pan Michał Tkacz z drewna jodły górskiej wyrzeźbił postać patrona.  Odsłonięcie rzeźby miało miejsce w dniu 3 maja 1989 roku w związku z nadaniem szkole  nowego sztandaru. Rzeźba „Siedzący Józef Lompa” na początku ustawiona była w holu szkoły, aby korespondować z  hasłem zaczerpniętym z dzieł twórcy: „Pracujmy, dopóki nam dzień służy”, obecnie znajduje się na pierwszym piętrze budynku, tuż przed sekretariatem uczniowskim. Nad rzeźbą umieszczony został portret Lompy autorstwa potomka naszego patrona- pana Andre Friedricha. Andre Friedricha odnalazła pani doktor Adelheid Glauer, wydawca książek Lompy.

 

 

 Grób Józefa Lompy w Woźnikach

 Pomniki Józefa Lompy

   

   Nagrobek Józefa Lompy

  

    

Pomnik w Lubszy

 

Pomnik w Opolu

 

 

   

Pomnik w Woźnikach   

 

      

Pomnik w Zabrzu

  

   

 Pomnik w Woźnikach

 

 

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.