Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w oleśnie

Imieniny

Dzisiaj jest: 22 Lipiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Biblioteka

BIP - Powiat Oleski


DKMS


Dakar 2016 wydarzenia

Statystyka

Odsłon : 2664670

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Kamil Pisula

Autorytety są "czymś" bardzo potrzebnym we współczesnym świecie. Dzisiaj życie jest z każdym dniem coraz cięższe. W mediach, co chwilę słychać o napaściach, rabunkach, morderstwach. Wśród młodych ludzi jest coraz więcej agresji, brakuje im wzorców, dorośli  zagonieni, nie mają świadomości, jak ważny jest każdy moment, który mogą spędzić ze swoimi dziećmi. Ludzie borykają się z kłopotami życia codziennego, zaczynają być coraz bardziej na wszystko obojętni, wrogo nastawieni oraz pesymistyczni. Ponadto chcą jedynie brać od życia, a zapominają, że trzeba również coś z siebie dawać innym. Moim zdaniem, to właśnie dzisiaj wzorce osobowe są potrzebne, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Wywierają one ogromny wpływ na życie wszystkich ludzi. Umożliwiają odnalezienie wartości, o których zdążyło się już zapomnieć, mobilizują do wysiłku, aby realizować swoje, wyznaczone cele, a także dają nam sił w realizacji naszych dążeń. Autorytetem można nazwać każdą osobę, która robi coś godnego naśladowania. Może być to osoba udzielająca się charytatywnie, nawołująca o pokój, biegła w wielu dziedzinach. Temat mojej pracy to „Szukamy autorytetu wśród ludzi różnych zawodów”. Mój wybór padł na Jakuba Błaszczykowskiego, który jest piłkarzem. Gra w reprezentacji Polski na pozycji pomocnika a jego aktualnym klubem jest niemiecki Wolfsburg.


Jakub wychowywał się w niewielkiej miejscowości Truskolasy koło Częstochowy. Miał siedem lat, gdy – wraz ze starszym o trzy lata bratem Dawidem – rozpoczął treningi w Rakowie Częstochowa, gdzie spędził osiem lat. Latem 2002 trafił do Górnika Zabrze i przez kilka miesięcy występował w szkółce piłkarskiej tego klubu. Wiosną 2003 wrócił jednak do Częstochowy i rozpoczął grę w IV-ligowym KS Częstochowa. 8 lutego 2005 Błaszczykowski przyjechał na testy do Wisły Kraków. Jego talent dostrzegł czeski trener tego zespołu Verner Lička i 24 lutego zawodnik podpisał 5-letni kontrakt z krakowskim klubem. W polskiej ekstraklasie zadebiutował 20 marca 2005, w wygranym 3:1 spotkaniu przeciwko Polonii Warszawa. W sezonie 2004/2005 zdobył Mistrzostwo Polski, a rok później został wicemistrzem kraju. Błaszczykowski został wybrany przez czytelników Gazety Krakowskiej najlepszym piłkarzem Małopolski 2006 roku. Zdobył również piłkarskiego Oscara za rok 2006 w kategorii: „Najlepszy pomocnik Orange Ekstraklasy”, w plebiscycie Canal Plus, w którym wyboru dokonują piłkarze 16 klubów ekstraklasy. 22 lutego 2007 Wisła Kraków poinformowała, że Błaszczykowski przejdzie po zakończeniu sezonu 2006/2007 do Borussii Dortmund. Zawodnik podpisał z niemieckim klubem 4-letni kontrakt. W grudniu 2008 został wybrany przez tygodnik „Piłka Nożna” najlepszym polskim piłkarzem roku. W styczniu 2009 został uznany przez kibiców najlepszym piłkarzem roku Borussi. W sezonie 2010/2011 zdobył z Borussią Dortmund mistrzostwo Niemiec. W następnym sezonie ponownie wygrał z zespołem rozgrywki Bundesligi oraz zdobył Puchar Niemiec. Łącznie w barwach Borussi  Dortmund, Błaszczykowski rozegrał 253 mecze. Dzięki swojej boiskowej waleczności i przywiązaniu do klubowych barw zyskał sobie dozgonny szacunek i uwielbienie kibiców z Dortmundu. 31 sierpnia 2015 w ostatnim dniu letniego okienka transferowego, Jakub Błaszczykowski został zawodnikiem włoskiej Fiorentiny. Zawodnik trafił do Florencji z Borussi Dortmund na zasadzie rocznego wypożyczenia. Po powrocie z wypożyczenia, Błaszczykowski, ponownie nie otrzymał od trenera Thomasa Tuchela, szansy na walkę o miejsce w składzie Borussi Dortmund, więc zmuszony był poszukiwać nowego zespołu. Wybór padł ostatecznie na niemiecki VfL Wolfsburg. 18 lutego 2017 przed rozpoczęciem wyjazdowego, ligowego meczu z Borussią Dortmund, został oficjalnie pożegnany przez władze i kibiców BVB.

Prezydent klubu Hans-Joachim wraz z dyrektorem sportowym wręczyli swojemu byłemu zawodnikowi bukiet kwiatów oraz pamiątkowy obraz ukazujący najlepsze momenty polskiego pomocnika w drużynie z Dortmundu. Fani Borussi  podziękowali mu za lata gry, skandując głośno jego imię.

Podziwiam Kubę za jego pełną zaangażowania grę w reprezentacji Polski. Swą przygodę z reprezentacją seniorską rozpoczął 6 grudnia 2005. Na boisku jest zawsze pomocny, gra z wielkim zapałem. Zawsze pomaga swoim kolegom z kadry. Wielokrotnie  ratował swój zespół  z opresji, zdobywając  piękne bramki. Gra w piłkę  z wielką pasją, zaangażowaniem, co musi docenić każdy kibic  baczne obserwuje jego poczynania na boisku. Dostarcza też wiele  pięknych  i niezapomnianych chwil radości, wszyscy  jesteśmy z niego dumni.

W wieku 11 lat przeżył rodzinną tragedię,  ojciec na jego oczach ugodził śmiertelnie nożem jego matkę.  Ojca skazano na 15 lat pozbawienia wolności. Gdy zabrakło rodziców dużą rolę w wychowaniu Kuby, oprócz babci, odegrał jego wujek Jerzy Brzęczek, były kapitan reprezentacji Polski i srebrny medalista z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie.  To właśnie on miał duży wpływ na rozwój piłkarskiej kariery Kuby. Mój bohater pomimo odniesionych sukcesów nie jest próżny, nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach i o bliskich mu osobach .  Udziela się też charytatywni, jest założycielem działającej w Opolu– „Fundacja Ludzki Gest Jakub Błaszczykowski”, która powstała w celu pomagania dzieciom i młodym ludziom potrzebującym pomocy. Fundacja organizuje, m.in. coroczny turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży „Kuba Cup”, odbywający się w Truskolasach – rodzinnej miejscowości piłkarza. W uznaniu za działalność dobroczynną w październiku 2016 został odznaczony Orderem Uśmiechu.

Droga  kariery zawodowej Kuby Błaszczykowskiego jest dowodem na to, że można go uznać za wzór dla wielu młodych ludzi.  Ja widzę w nim przede wszystkim dobrego  człowieka, który  jest bardzo skromny, nie szuka rozgłosu , nie wywyższa się, a wręcz przeciwnie pomaga innym, m.in. udzielając się charytatywnie. Wykonuje swój zawód z pełną determinacją,  przekonaniem i oddaniem. Doznał w swoim życiu wiele cierpień, ale los się do niego uśmiechnął  i teraz bez wątpienia można go uznać za człowieka sukcesu. Swoją postawą pokazał, że jeżeli nawet los okrutnie się z nami obejdzie, to  nie możemy się poddać. Należy walczyć do utraty sił, tak jak to robi każdego dnia ten  znakomity, polski piłkarz.

Dziękuję za uwagę.

Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie

46- 300 Olesno                                                                                                                               tel.-fax. (34) 358+26+15

ul. Wielkie Przedmieście 41                                                                                                                        zszolesno@o2.pl