Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w oleśnie

Biblioteka

Dakar 2016 wydarzenia

Statystyka

Odsłon : 2767562

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

 QR Code
Slide Qr Code by Wegemaluch.pl

Pomniki Józefa Lompy

Twórczość Lompy jest wyrazem jego walki o prawa społeczne i narodowe ludu śląskiego, to właśnie on swoją charyzmą i zaangażowaniem zapoczątkował odradzanie się piśmiennictwa polskiego na Śląsku.  Lompa jako człowiek i twórca daje przykład kolejnym pokoleniom młodych ludzi jak ważne  są wartości związane z umiłowaniem ziemi ojczystej, jak ważna jest tradycja i  kultura   regionu, który jest naszą „małą ojczyzną”. Nie przypadkowo więc w 1965 roku nadano naszej szkole właśnie jego imię. A już w 1966 Cech Rzemiosł Różnych, współpracujący na co dzień ze szkołą zdecydował się ufundować szkole pomnik jej patrona.  Autorem projektu jest najprawdopodobniej miejscowy artysta- rzeźbiarz Adama Chyrka. Na marmurowej, pionowej kolumnie stoi popiersie patrona szkoły. Do jego wykonania posłużył wizerunek Lompy powtarzający się w literaturze przełomu XIX i XX wieku.


Z kolei w 1989 roku lokalny rzeźbiarz oleski pan Michał Tkacz z drewna jodły górskiej wyrzeźbił postać patrona.  Odsłonięcie rzeźby miało miejsce w dniu 3 maja 1989 roku w związku z nadaniem szkole  nowego sztandaru. Rzeźba „Siedzący Józef Lompa” na początku ustawiona była w holu szkoły, aby korespondować z  hasłem zaczerpniętym z dzieł twórcy: „Pracujmy, dopóki nam dzień służy”, obecnie znajduje się na pierwszym piętrze budynku, tuż przed sekretariatem uczniowskim. Nad rzeźbą umieszczony został portret Lompy autorstwa potomka naszego patrona- pana Andre Friedricha. Andre Friedricha odnalazła pani doktor Adelheid Glauer, wydawca książek Lompy.


 

 Grób Józefa Lompy w Woźnikach

 Pomniki Józefa Lompy

   

   Nagrobek Józefa Lompy

  

    

Pomnik w Lubszy


Pomnik w Opolu   

Pomnik w Woźnikach   


      

Pomnik w Zabrzu

  

   

 Pomnik w Woźnikach
Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie

46- 300 Olesno                                                                                                                               tel.-fax. (34) 358+26+15

ul. Wielkie Przedmieście 41                                                                                                                        zszolesno@o2.pl