Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w oleśnie

Imieniny

Dzisiaj jest: 19 Marzec 2018    |    Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

Biblioteka

BIP - Powiat Oleski


DKMS


Projekty - 2017


Dakar 2016 wydarzenia

Statystyka

Odsłon : 1967438

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 91 gości 

 QR Code
Slide Qr Code by Wegemaluch.pl

Kolejne spotkanie w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej

Kolejne spotkanie w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej

Młodzież Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie, za sprawą polonistek pani Joanny Krawczyk, Renaty Jerki i Beaty Szymczak, już po raz drugi będzie uczestniczyła w projekcie w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. 17 października uczniowie 5 klas technikum( pierwszych i drugich) obejrzeli film w reż. H.Beana „Fanatyk”. Film dotykał problemu ksenofobii. Młodzież poznała historię młodego chłopaka żydowskiego pochodzenia, który nie potrafił zaakceptować swojej tożsamości. Z czasem jego antysemityzm przerodził się w nienawiść rasową i narodowościową. Film zmusza młodych do odpowiedzi na pytanie-jak walczyć z nietolerancją?

W tym roku  szkolnym młodzież będzie uczestniczyła w projekcie z cyklu „Trudne tematy”. Prezentowane filmy będą poruszały problem przemocy, braku realnej tolerancji dla odmienności narodowościowej, rasowej czy też wyzysku najbiedniejszych. Cykl ma uwrażliwić  młodego człowieka na los innych, pomóc mu zrozumieć złożoność świata i ludzkiej natury, kształtować u niego postawę poznawczą i umiejętność obrony własnych przekonań. Dzięki takim propozycjom lekcje języka polskiego na pewno będą ciekawsze.

 

Wyjazd do teatru

18 październik  młodzież 3 klas pierwszych technikum obejrzała w Teatrze Śląskim w Katowicach sztukę pt. „Król Edyp”. Wyjazd odbył się w  ramach lekcji języka polskiego, a młodzieży towarzyszyły polonistki, pani Joanna Krawczyk, Renata Jerka i Beata Szymczak. Spektakl był ciekawy i nietuzinkowy. Już przed faktycznym rozpoczęciem przedstawienia działo się dużo. Na foyer teatru spotkać można było brudnych bezdomnych, ubranych w łachmany. Zapanować  próbowała nad nimi „służba specjalna” w postaci dwóch bileterek. Jak się później okazało byli to aktorzy, którzy przez cały czas trwania spektaklu pełnili rolę antycznego chóru, w specyficzny sposób komentując wszystko, co działo się na scenie. Początkowo na twarzach  widzów, w tym także naszych uczniów i nauczycieli, malowało się zdziwienie, a nawet niechęć, która szybko jednak przerodziła się w zachwyt. Rolę prologu, tak typowego dla tragedii klasycznej pełniła projekcja filmu, który wprowadził widza w świat Edypa- bohatera XXI wieku, żyjącego w samym sercu wielkiego miasta- każdego miasta na mapie świata. Główny bohater  pije szampana, pali cygaro i nie rozstaje się z laptopem, a także komórką. Zostaje wykreowany na człowieka sukcesu, na którym niestety ciąży piętno zbrodni, zdrady i tajemnicy, którą za wszelką cenę próbuje rozwikłać. A kiedy prawda wychodzi na jaw, bohater sam wymierza sobie karę i skazuje siebie na wygnanie, odbierając sobie wcześniej możliwość oglądania świata. Na uwagę zasługuje również surowa i przejmująca scenografia, która zaskakuje widza swoją funkcjonalnością oraz potęguje uczucie zbliżającego się nieszczęścia. Tak przedstawiona tragedia Sofoklesa jest dowodem na to, że jej akcja może dziać się w każdym zakątku świata i dotyczyć każdego typu władzy. To bardzo ciekawa i nowatorska propozycja ,niewątpliwie trafiająca do młodego widza. Dzięki temu  zdecydowanie ciekawsze będzie omawianie na lekcjach polskiego lektury Sofoklesa, a młodzież bez problemu będzie umiała wykazać ponadczasowy charakter dzieła tego wielkiego klasyka.

 zobacz zdjęcia>>>>

 


Opolski Plener Wolontariuszy

8 października w Kluczborku odbył się kolejny już Opolski Plener Wolontariuszy. Hasłem tegorocznego spotkania był autyzm: „Czy bać się autyzmu? Nie! Poznać i zrozumieć”.


W plenerze udział wzięły m.in. uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie: Jola Jendrczok, Martyna Fronczek, Dżesika Obłąk, Martyna Świtała, Martina Maj i Magda Dworacka z trzeciej klasy technikum handlowego oraz ich młodsze koleżanki z klasy drugiej Andera Wiendlocha, Małgorzata Braun i Justyna Mitśta. Plener to nie tylko zabawa, ale także nauka tolerancji i współistnienia ludzi zdrowych i niepełnosprawnych. Jeśli sami , w naszych rodzinach nie jesteśmy dotknięci niepełnosprawnością naszych bliskich, najczęściej nie rozumiemy ich problemów, czasami reagujemy lękiem, czasami wrogością. Uczennice ZSZ doświadczyły bardzo cennej lekcji.  – Takich imprez jak ta powinno być znacznie więcej. Nasza wiedza dotychczas na temat autyzmu była na zerowym poziomie. Bezpośredni kontakt z dziećmi autystycznymi pozwolił nam wiele zrozumieć. – podkreślają dziewczęta. W trakcie pleneru uczennice nie tylko opiekowały się czterema podopiecznymi, bawiły się z nimi – Radość na twarzach tych ludzi to niesamowite budujące uczucie – mówią uczestniczki. Plener to nie tylko zabawa, ale także część edukacyjna. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu na temat autyzmu. - Nasza wiedza na temat tej choroby jest bardzo niewielka, nie daje pełnego jej obrazu, więc każda nowa informacja, przykłady wnoszą coś nowego do naszej świadomości – mówią uczestniczki.

 

Powiatowy Dzień Nauczyciela

Dnia 17. 10. 2012 r. uczniowie wraz z nauczycielami naszej szkoły zadbali o oprawę artystyczną Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej.  Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Oktawia Gruca i Brygida Libera opracowały scenariusz, a nauczyciele: Aneta Ulbrich,             Karina Schoenfeld, Sebastian Jokiel i Zygfryd Lukosik wraz z uczniami: Martyną Frączek, Karoliną Waszkiewicz, Andreą Wiendlochą, Dawidem Kupnym, Markiem Kraską, Tomaszem Wójcikiem, Kamilem Zającem, Rafałem Sabokiem i Rafałem Jagiełą w doskonały sposób zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, wokalne i recytatorskie. Celem akademii było uczczenie wszystkich pracowników Oświaty w dniu ich święta oraz podziękowanie im za trud włożony w edukację i wychowanie. Przedstawienie przebiegało w miłej,  melancholijno – jesiennej atmosferze. Na zakończenie Samorząd Uczniowski na ręce pana Starosty złożył życzenia. Uwieńczeniem spotkania był poczęstunek zorganizowany przez p. Magdę Piastowską.

zobacz zdjęcia>>>

Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie

46- 300 Olesno                                                                                                                               tel.-fax. (34) 358+26+15

ul. Wielkie Przedmieście 41                                                                                                                        zszolesno@o2.pl