Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w oleśnie

Imieniny

Dzisiaj jest: 19 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Biblioteka

BIP - Powiat Oleski


DKMS


Projekty - 2017


Dakar 2016 wydarzenia

Statystyka

Odsłon : 1715064

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 104 gości 

 QR Code
Slide Qr Code by Wegemaluch.pl

Jak zostałem Dawcą Szpiku…

Jakub Kotowicz jest absolwentem naszej szkoły. Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 1 im. Józefa Lompy ukończył w 2015 roku. Jako potencjalny dawca krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku kostnego zarejestrował się 20.04.2015 r., podczas szkolnej akcji rejestracji z Fundacją DKMS Polska. Dwa lata później, tzn. wiosną bieżącego roku, telefonicznie został poinformowany, że prawdopodobnie ma swojego „genetycznego bliźniaka” - chorego,  który potrzebuje jego pomocy. Jak mówi Jakub wiadomość ta była dla niego dużym zaskoczeniem, ponieważ szansa na wystąpienie genetycznej zgodności wynosi 0,3%.

Jakub podjął decyzję, że zostanie dawcą i zwiększy szanse na przeżycie kogoś, kto tego bardzo potrzebuje. W marcu zgłosił się do laboratorium analitycznego „Loma” w Oleśnie, by oddać próbkę swojej krwi. Po ostatecznym potwierdzeniu genetycznej zgodności, tj. po dwóch tygodniach został zaproszony do Warszawy na kompleksowe badania. 10 maja br. przebadano go „od stóp do głów”, jak stwierdził. Kiedy okazało się, że nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych o 8ºº 29 maja 2017 r. (pod pełną narkozą) lekarze pobrali od Jakuba szpik kostny. Z warszawskiej kliniki został wypisany dzień później. Jak wyjaśnił z tytułu wyjazdów do Warszawy nie poniósł żadnych kosztów. Po zabiegu otrzymał dwutygodniowe zwolnienie lekarskie, książeczkę Dawcy, dzięki której uprawniony jest do przyjęć na wizyty lekarskie bez czekania w kolejkach. Zalecono mu również przyjmowanie żelaza, ponadto jest pod stałą opieką Fundacji DKMS. Zapytałam Jakuba, czy obawiał się zabiegu i jak się czuł po jego zakończeniu. Powiedział, że więcej obaw miał podczas pierwszej wizyty w Warszawie, gdy sprawdzano czy jest zupełnie zdrowy, niż 2 tygodnie później podczas zabiegu. Jeśli chodzi o samopoczucie to stwierdził, że przez około tydzień odczuwał ból, tak jakby został uderzony kijem w plecy, ale nie miał żadnego zasinienia.

Na dzień dzisiejszy Jakub wie jedynie, że swój szpik oddał dla dziewięcioletniego chłopczyka ze Stanów Zjednoczonych. Po dwóch latach, jeśli wszystko pójdzie dobrze i obie strony będą zainteresowane, będzie miał możliwość spotkania ze swoim genetycznym bliźniakiem.

Trzymamy kciuki, aby w tej historii, dzięki Jakubowi i jego wspaniałej postawie życie pokonało chorobę i śmierć!


Wybory do Samorządu Uczniowskiego

14.06.2017 odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania było 340 uczniów klas promocyjnych, ważne głosy oddało 233 uczniów. Spośród 19 kandydatów należało wybrać od 1 do 3 nazwisk. Próg minimalnej liczby głosów (25) przekroczyło 10 uczniów i tym samym weszli oni w skład SU na rok szkolny 2017/2018. Na pierwszym zebraniu we wrześniu zostanie wybrany Zarząd SU. Serdecznie gratulujemy!

Skład Samorządu Uczniowskiego
Zespołu Szkół Zawodowych
na rok szkolny 2017/2018
(kolejność przypadkowa)

1. Sandra Augustyniok, kl. 1kh
2. Patrycja Chwałek, kl. 1b
3. Benedikt Baron, kl. 2eb
4. Melania Lisoń, kl. 1kh
5. Sara Mieszalska, kl. 2kh
6. Anna Matusek, kl. 1a
7. Julia Bach, kl. 1b
8. Wiktoria Połowniak, kl. 2eb
9. Robin Tomys, kl. 1a
10. Magdalena Sawicka, kl. 1kh


oraz

1. Dominika Liguda, kl. 2kh (kadencja trwa)
2. Dawid Lizurek, kl. 3eb (kadencja trwa)
3. Viktoria Suda, kl. 2c (kadencja trwa)
4. Kamil Ochmański, kl. 3tk(kadencja trwa)
5. Damian Gaida, kl. 3eb (kadencja trwa)
6. Ewelina Kiełbus, kl. 2kh(kadencja trwa)
7. Dawid Famuła, kl. 3eb (kadencja trwa)
8. Weronika Szydło, kl. 3tk (kadencja trwa)
9. Victoria Pawlik, kl. 3ih (kadencja trwa)
10. Sandra Łątka, kl. 3ih (kadencja trwa)
11. Jacek Reczko, kl. 3eb (kadencja trwa)
12. Mateusz Konieczny, kl. 3eb (kadencja trwa)


Szczegółowe wyniki wyborów można sprawdzić u opiekuna SU Oktawii Grucy

Bardzo dobry występ naszych uczniów w zawodach piłki plażowej w ramach licealiady!

Na boiskach do piłki plażowej w Gorzowie Śląskim nasi chłopcy w składzie Piotr Jezierski, Daniel Ostrzecha, Jakub Pownuk oraz Kamil Kiedrzyn wywalczyli wicemistrzostwo powiatu. Nasza para Piotr Jezierski i Daniel Ostrzecha w finale uległa tylko parze z Gorzowa Śl.

Dużą niespodziankę sprawiły nam nasze dziewczyny, które w Dobrodzieniu również wywalczyły tytuł wicemistrzowski. Zawody rozgrywane były w dwóch grupach w których rywalizowało po 6 par. Z grupy pierwszej z pierwszego miejsca wyszła nasza para Ewelina Kiełbus i Natalia Bator co dało im awans do półfinału, natomiast z grupy drugiej z drugiego miejsca do półfinału  wyszła nasza druga para Natalia Flak i Mariola Łątka. Fakt ten sprawił, że nasze pary musiały między sobą rywalizować w półfinale, gdzie lepsza okazała się bardziej doświadczona para Ntalia Flak i Mariola Łątka. W finale po zaciętej grze nasza para uległa parze z ZS w Oleśnie 18:21.

Kolejny sukces sportowy uczniów naszej szkoły na szczeblu wojewódzkim!

8.06.2016r.  w Kędzierzynie Koźlu odbyły się wojewódzkie mistrzostwa w lekkoatletyce, w zawodach tych  udział  wzięli również uczniowie naszej szkoły. Wyjazd okazał się bardzo udany, na co dowodem były medale zdobyte przez naszych uczniów oraz liczne rekordy życiowe!

Najlepszy wynik i mistrzostwo województwa zdobył Sebastian Świtała, który w skoku w dal uzyskał  wynik 6,47 metra i tym samym odebrał złoty medal!

Sebastian Świtała po raz pierwszy w życiu wystartował również w trójskoku i zajął drugie miejsce z wynikiem 12,18 m.  zdobywając  swój drugi medal, tym razem srebrny.

Dobrze zaprezentowała się również Natalia Flak, która zajęła trzecie miejsce i odebrała brązowy medal w trójskoku za  wynik 9,68 metra.

Blisko podium, bo na czwartym miejscu znaleźli się również Weronika Kierat w skoku w dal, Jakub Pownuk w rzucie oszczepem, Dawid Kozub w skoku wzwyż oraz Kamil Kiedrzyn w biegu na 800 metrów.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia za rok!


    


Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie

46- 300 Olesno                                                                                                                               tel.-fax. (34) 358+26+15

ul. Wielkie Przedmieście 41                                                                                                                        zszolesno@o2.pl